Arşiv

Alida Tanikyan
Uzm. Psikolojik Danışman

Her çocuk ailesinden aldığı katılımsal özelliklerle dünyaya gelir, ancak yetişkin hayatta sahip olacağı özelliklerin temelini de aile içinde ve yaşadığı çevreden etkilenerek oluşturur.  Yaratıcılık yeteneği her çocukta bulur. Yaratıcılığın sürekliliği ve ortaya çıkış şekilleri ise çocuktan çocuğa değişiklik gösterir.

Yaratıcılık, önceden birbiriyle ilişkisi olmayan malzeme ve düşünceler arasında bağlantılar kurma, algılama, görebilme, bilinenin sınırlarını aşarak düşünceleri estetik biçimde yeniden düzenleyebilme, özgünlüğüdür.

Günümüzde aktif, meraklı ve sorgulayıcı olma, “neden” sorusunu sık sık sorma, karşılaştığı problemlere değişik çözüm yolları önerebilme, ileriyi görebilme gibi yaratıcı özelliklere sahip çocuklar yetiştirmek (daha&helliip;)

Devamı...

Gözde Hatiboğlu
Psikoterapist / Psikoloji Akademisi

Çocuğun ruhsal gelişimi için içinde yetiştiği çevrenin ve dış koşulların önemi büyüktür. İçinde yaşadığı ev onun yaşam alanıdır ve aidiyet duygusunun geliştiği ilk yerdir dolayısıyla bu alanın planlaması oldukça önemlidir. Çocuğun ruhsal dünyasında önemli etkileri olacak olan nü yaşam alanı ilerde kendine ait alanları algılamasını dahi şekillendirecektir.
Ebeveyn olarak siz büyüklere epey iş düşecek bu noktada. Çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi düşünülerek tasarlanan mekanlar algısal ve bilişsel gelişimi açısından da önemli rol oynayacaktır. Evi, odası içinde çocuk, eğitici ve öğretici rolleri alabilecek ve oynadığı oyunlar içinde bu rolleri pekiştirecektir. Kendine ait alanda hem özgür hissedecek, hem sorumluluk alacak hem de bu alanı ötekilerle, aile bireyleriyle paylaşacaktır.
Devamı...
 • Çözüm Ortakları

  Happy Nest

  Kidsnook

  Acarkent Coliseumt

  Park Zon

  Royal Bebe

  babyland.com

  İnternet Anneleri

 • Bizi takip edin

 • ↓